13-19 år

Kolsva

Ungdomscafé i Kolsva

Öppen verksamhet för dig som går i årskurs 7 – år 3 på gymnasiet.
Kom och umgås med både gamla och nya kompisar. Här finns möjlighet att fika, bordsspel och TV-spel.
Kom gärna med idéer om du skulle vilja att vi gör något speciellt.

Läs mer om Ungdomscafé


Konfirmation

Det finns många frågor man skulle vilja ha svar på och många saker man skulle vilja diskutera. Kärlek, döden, framtiden, relationer, etik, sex, ondska, lidande, förlåtelse, ansvar, skapelsen, drömmar, identitet, Gud, rättvisa, gudstjänster och musik m.m. är några av de ämnen och livsfrågor som kommer att diskuteras.

Läs mer om konfirmation


Konfirmandassistenter

Att vara konfirmandassistent innebär att man finns med i konfirmandarbetet som en hjälpledare.
I Köping finns det flera olika konfirmationsformer att vara assistent i och totalt brukar det vara mellan 20-30 assistenter. Konfirmandassistenterna är mellan ca 15-20 år, varav hälften brukar vara fjolårskonfirmander.

Läs mer om konfirmandassistenter


Köping

Oasen

Oasen är församlingens ungdomsgård som är öppen för alla ungdomar i hela Köping. På Oasen får du själv bestämma vad du vill göra, t ex fika, äta godis, prata, spela spel, spela pingis, spela biljard, använda dator, lyssna på musik, göra läxor, pyssla, dansa, spela in film eller bara slappa.
Plats S:t Olovsgården (ingång från Scheelegatan)

Läs mer om Oasen


Skolsamarbete åk 7-3 gym

Varje vecka finns Putte tillgänglig på Ullvigymnasiet, Scheeleskolan och Karlbergsskolan för samtal med elever,
men också för föräldrar, lärare och övrig personal.

Läs mer om Skolsamarbete


Ungdomsmässor

Välkommen att delta i ungdomsmässa i Köpings kyrka som firas en gång i månaden.
Denna gudstjänst är utformad för och med ungdomar. Den riktar sig till dig som söker en lugn stund i vardagen. Alla åldrar är välkomna!

Läs mer om Ungdomsmässor


Konfirmation

Det finns många frågor man skulle vilja ha svar på och många saker man skulle vilja diskutera. Kärlek, döden, framtiden, relationer, etik, sex, ondska, lidande, förlåtelse, ansvar, skapelsen, drömmar, identitet, Gud, rättvisa, gudstjänster och musik m.m. är några av de ämnen och livsfrågor som kommer att diskuteras.

Läs mer om konfirmation


Konfirmandassistenter

Att vara konfirmandassistent innebär att man finns med i konfirmandarbetet som en hjälpledare.
I Köping finns det flera olika konfirmationsformer att vara assistent i och totalt brukar det vara mellan 20-30 assistenter. Konfirmandassistenterna är mellan ca 15-20 år, varav hälften brukar vara fjolårskonfirmander.

Läs mer om konfirmandassistenter


Ungdomsarrangemang

Som församling anordnar vi som sagt en hel del arrangemang och vi ingår i eller driver själva en del projekt.
En del arrangemang/projekt finns bara en kort tid och förändras år från år, medan andra återkommer varje år eller pågår ständigt.

Läs mer om Ungdomsarrangemang